Podpořte duševní pohodu svých blízkých s psoriázou - Lupénka pod kontrolou

Podpořte duševní pohodu svých blízkých s psoriázou

Lupénka je onemocnění se závažnými psychosociálními dopady: nemoc provázejí mimo jiné pocity studu nebo viny, deprese či zvýšená míra stresu. Zároveň platí, že psychické obtíže stav pokožky dále zhoršují. Chcete pacientům s lupénkou pomoci tento bludný kruh přerušit? Tipy, jak své blízké s psoriázou podpořit, přináší přednosta a primář Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Bulovka doc. MUDr. Filip Rob, Ph.D. Video vzniklo při příležitosti Světového dne lupénky, jehož ústředním tématem je letos právě duševní zdraví.

„Náročná péče o zanícenou pokožku a nepříjemné pocity jako je pálení, svědění nebo bolest, které komplikují pracovní život i domácí a volnočasové aktivity, jsou pro nemocné psoriázou významným zdrojem stresu, úzkostí či depresí. Vyšší míru prožívaného stresu například přiznává více než polovina psoriatiků, deprese trápí přibližně každého čtvrtého,“ MUDr. Filip Rob.

K rozvoji psychických obtíží významně přispívá také stigma spojené s onemocněním. Nápadné kožní projevy často poutají pozornost okolí, které je mnohdy zaměňuje za kožní infekce. Pocity studu mohou u lidí s psoriázou vést k omezování sportovních a dalších aktivit. Tím se duševní nepohoda dále prohlubuje, což může vést ke zhoršení stavu pokožky.

„Vzniká jakýsi začarovaný kruh, kdy projevy nemoci vedou k psychickému strádání, které se následně projeví dalším zhoršením kožních lézí,“ popisuje těsné provázání psychického stavu a projevů psoriázy MUDr. Rob.  

Nejdůležitějším prostředkem k přerušení bludného kruhu je správně zvolená léčba, nezanedbatelný vliv ale má také podpora ze strany blízkého okolí pacienta. „Naším videem bychom proto rádi přispěli ke zvýšení povědomí o nemoci
a předali lidem tipy, jak své příbuzné, přátele nebo kolegy s psoriázou podpořit a pomoci jim tak k větší duševní pohodě,“ dodává.

A jak konkrétně můžete své blízké s lupénkou podpořit? Podívejte se na naše video.